איך נטוורקינג יכול לעזור למאמצי השיווק של העסק שלך?
08/11/2016
למי מתאים להיות עצמאי?
09/11/2016

עסק עם שותף? הדברים הבסיסיים שתצטרכו לעשות

שוקלים לפתוח עסק עם שותף? כמה דברים בסיסיים שאתם חייבים לדעת ולעשות

סיפור אהבה או מתכון לגירושים כואבים?

הכנסת שותף לעסק היא עניין מרתיע, בין אם מדובר בהכנסת השותף בשלב הראשוני, הרעיוני ובין אם מדובר בהכנסת שותף לעסק פעיל.

כמו בכל מערכת יחסים, ישנן עליות וירידות ובעיקר בהתחלה קיים פן של חוסר ודאות, האם הקשר יצליח וייגמר בסוף טוב 'עד עצם היום הזה', או שמא השותפות תפגע בעסק, בחברות בין הצדדים ותתפרק.

שלב ראשון במערכת היחסים – שיחת יחסינו לאן

תקשורת היא נקודת המפתח בעבודה עם שותף. גם אם מדובר באדם שאתם מכירים כבר שנים, אם מעולם לא דיברתם על נושאים עסקיים אתם עלולים להיות מופתעים.

התחילו בשיחה על עתיד העסק, בעיקר על נושאים בעייתים כמו חוסר הצלחה של העסק וצמיחה בהיקף נמוך מהצפוי. כיצד כל אחד מכם יתמודד עם הבעיה?

הניחו את כל הקלפים על השולחן על מנת למנוע הפתעות לא נעימות אחרי חתימת החוזה.

שאלות חשובות לשותף פוטנציאלי


מהו הגב הכלכלי העומד לרשותכם? האם שניכם במצב דומה או האם אחד מכם במצב לחוץ יותר?

האם מידת ההשקעה שלכם בעסק תהיה זהה? לשני הצדדים יש את אותה אמביציה ונכונות להשקיע את מירב משאביו וזמנו בעסק?

האם אתם שונים האחד מן השני? שותפים צריכים להשלים את השני ולהציג שתי דעות בקבלת החלטות, אחרת תעמדו במקום. מצאו אדם אשר חזק במקומות בהם אתם חלשים, ביחד תוכלו לעבוד כצוות. אתם מתקתקים עבודה? אלופים במחשב? אולי כדאי שתחפשו לכם מישהו יצירתי, או אולי איש מכירות.

כיצד החוזקות של כל צד יתורגמו לתפקיד העסקי? הגדירו את תחומי האחריות של כל אחד מן הצדדים. כאשר השותפים שונים האחד מן השני ניתן להתאים לכל אחד תפקיד ספציפי עבורו.

מה היא תרומתו של כל צד לעסק? האם שני הצדדים תורמים ידע ומקצועיות? האם צד אחד תורם מזמנו לניהול העסק והצד השני תורם מכספו למימונו?

טיפים שאולי נשמעים ברורים מאליהם אבל חשובים במיוחד


הקפידו לשמור על קשר שוטף, דברו באופן קבוע, היו מודעים לכל הדברים אשר מתרחשים בעסק גם אם אינם תחת אחריותכם.

בנוסף קבעו ישיבות קבועות בהן תדונו בצורה מסודרת על עתיד העסק, ותקבלו החלטות חשובות אשר לא ניתן להחליט עליהן בשיחה יומיומית. מצאו איזון בין יחסי החברות לעסקים.

הסכמים – אתם אמנם מדברים ומשדרים על אותו הגל, לחצתם ידיים ואפילו עשיתם לחיים אבל מה שלא כתוב בהסכם איננו סגור. הקפידו לחתום על הסכם אשר יכיל את כל האספקטים אשר עלו בשיחה ביניכם, כל שינוי ופעולה מיוחדת יכתבו. אמון ונתינת 'מילה' הם דברים חשובים אמנם ברגע האמת, כאשר מתחילות בעיות, הסכם חתום הוא הקובע.
גם כאן כמו בכמערכת יחסים, קיים הסיכוי לגירושין. חתמו מראש בהסכם המשותף על הפעולות אשר יבוצעו במקרה בו מחליטים להיפרד או שותף אחד מחליט לעזוב ותאמו כיצד יחולק העסק.

מעוניינים בייעוץ וליווי מקצועי להקמה או לניהול של העסק?

יכול להיות שאתם זכאים לליווי עסקי בהשתתפות עצמית נמוכה. לבדיקת זכאותכם השאירו פרטים כאן בטופס.